חלוקת הרכוש בגירושין ואיזון משאבים

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

הסכמי גירושין הם מורכבים, שונים בין כל בני זוג שמפרקים את החבילה ולא תמיד ברור כיצד לנהוג במקרה בו אין 'הסכם ממון' שהכינו לפני נישואיהם.

'איזון משאבים' הוא הפתרון שמוגדר בחוק לבני זוג שנמצאים בגירושין, לפיו מתבצעת חלוקת הנכסים המשותפים. הליך זה כולל בתוכו סיכונים שכדאי לשקול בעת חלוקת הנכסים.

 

מהו הסדר איזון משאבים?

גירושין כוללים שלבים רבים. אחד מאותם השלבים הוא חלוקת הרכוש והנכסים של בני הזוג. הסדר זה קובע שהרכוש יתחלק בין הזוג בצורה שווה. ההסדר נכנסו לתוקף על זוגות שהתחתנו 01/1974, ועל זוגות שהתחתנו לפניו חלה 'חזקת שיתוף'.

כלל איזון המשאבים קובע, שכל הנכסים שהצטברו מראשית הנישואין ועד לסופם, יחולקו בצורה שווה. כלומר, לא ניתן לדרוש במסגרת ההסכם נכסים אישיים שהושגו טרם הנישואין. לפי החוק, ירושה ומתנות שניתנו בצורה אישית לא יכללו במסגרת חלוקת המשאבים.

חזקת השיתוף, חלה כאשר מדובר בזוגות שנישאו טרם כניסת ההסדר לתוקף. בשונה מאיזון נכסים, חזקת השיתוף גורסת שהחלוקה השווה תחול רק על נכסים משותפים שהצטברו במהלך תקופת הקשר. זאת משום שמטרת איזון המשאבים היא להפריד בין רכוש אישי למשותף. במידה וישנו נכס אישי שהוכח כי הייתה בו כוונה לשיתוף, איזון המשאבים יחול בו.

 

סיכונים בהסדר איזון משאבים

חלוקה בצורה של איזון משאבים כוללת בתוכה סיכונים מסוימים. בצורת החישוב הראשונה, לאחר חישוב הסכום שצריך כל צד לשלם מבוצע תשלום חד פעמי שמייצר נתק מוחלט ביניהם. בדרך שנייה, הכספים מתחלקים בעת מימושם, התלות הכלכלית נותרת והדבר יכול ליצור קשיים.

  1. סיכון ראשון – פטירה טרם הגעה לגיל 67

המצב היום בקרנות הפנסיה, ובחוק הגמלאות לא מאפשר לגבר או אישה גרושים לגבל זכאות לקבל הפנסיה במידה ובן הזוג לא הגיע לגיל פרישה. בנוסף, במידה ואותו בן זוג יכיר שותף או שותפה חדשים, הפנסיה שלו תשולם עבורם.

הדרך לפתור בעיה זו היא באמצעות ביטוח סיכון זה. ניתן להגן באמצעות עריכת ביטוח חיים בשווי של הפנסיה שמגיע לאדם במידה ובן הזוג לשעבר נפטר טרם גיל הפרישה. חשוב להדגיש כי נדרש שיתוף פעולה בין הצדדים משום שהדבר כרוך בהוצאות כספיות.

  1. סיכון שני – הפסד זכויות משותפות

מקרה זה מדבר על קרנות ששייכות לבעל והן חלק מהסכם החלוקה. למשל אם לבעל יש שתי קופות גמל והאישה זכאית לקבל 50% מהסכום שלהן, היא עלולה להיפגע מכך. מועד משיכת הכסף בקרנות אלה הוא בגיל 60, והחוק מאפשר לבעל לשנות את המסלולים ורמות הסיכום בכל עת לאחר ההסכם.

מה קורה אם שנה לפני משיכת הכספים, חלה נפילה משמעותית בשוק והאישה תאבד סכום גדול? היא יכולה להגן על כספה באמצעות דרישה מהבעל שהחלק שלה יישאר במסלול 'בטוח' כך שהפגיעה הכלכלית שלה תמנע. במקרה בו הבעל ייצר רווחים היא תוכל להנות מהם על סך חלקה.

  1. סיכון שלישי – פטירת בן הזוג לאחר קבלת פנסיה חודשית

מדובר על מקרה בו בחלוקה נקבע כי אחד מבני הזוג צריך לקבל 30% מהפנסיה של השני. במקרה שהוא נפטר כשנה לאחר קבלת הפנסיה, בן הזוג התלותי יפסיק לקבל גם הוא. לכן חשוב לבצע ניהול סיכונים האם זו הדרך הנכונה עבורכם לקבל את הכסף שמגיע לכם.

איזון משאבים בעת חובות

באיזון משאבים מבצעים ניקוי חובות מכלל הזכויות שיש לבני הזוג ורק לאחר מכן מבצעים את החלוקה ביניהם. במקרים בהם מדובר על חובות ששייכים לתקופה הקודמת לנישואין, החלוקה לא תתחשב בכך.

 

איזון משאבים בזוגות 'ידועים בציבור'

עו"ד גיל קראוס מסביר כי על זוגות של ידועים בציבור חלה חזקת השיתוף. אבל בכדי לעמוד בתנאים שיובילו לחלוקה שווה בין בני הזוג בעת חתימת ההסכם הם צריכים להוכיח שני תנאים עיקריים. זוגות של ידועים בציבור הם כאלה שלא נישאו בצורה רישמית אך מנהלים משק בית משותף.

שני התנאים שיאפשרו לבן זוג לטעון לחזקת שיתוף הם, הוכחת קיום יחסים זוגיים תקינים טרם הקרע, ומאמץ משותף של בני הזוג לפרנסת משק הבית שלהם ודאגה לכלכלו.

לאור האמור, משום שלכל מערכת יחסים יש אופי שייחודי רק לה, כך גם ייחודית הפרידה. למרות שהדרך להתגרש דומה אצל כולם, המהות של הפרטים הקטנים מושפעת מבני הזוג. לכן חשוב מאוד לבצע את מהלך חלוקת המשאבים בצורה שקולה ובליווי משפטי מותאם.

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מוצרים להגנה עצמית מה כדאי לרכוש ומאיפה

מוצרים להגנה עצמית: מה כדאי לרכוש ומאיפה

במציאות של היום, אין ספק שהגנה עצמית היא חשובה ביותר. בחירת המוצרים הנכונים יכולה להוות את ההבדל בין חיים ומוות במצב חירום. עם זאת, לא פחות חשוב מאשר בחירת המוצר עצמו, הוא המקום ממנו אתם רוכשים אותו. קניה מחנות לא איכותית יכולה להוביל למצבים לא נעימים כאשר המוצר אינו מתפקד כראוי ברגע האמת. לכן, חשוב לבחור בחנות אמינה ומקצועית כמו פיקסט. הנה כמה מהמוצרים המומלצים להגנה עצמית שתוכלו למצוא אצלם:

לקריאת המאמר »
מזרן

איך למצוא מזרנים במבצע?

אם אתם מחפשים מזרן איכותי, חשוב שתדעו כי רכישת מזרן יכולה להיות משימה לא פשוטה בהתחשב במגוון הרחב של האפשרויות הקיימות כיום. לכן, הבנת הפרטים שחשוב לשים לב אליהם בתהליך רכישת מזרון וכן, הבנה לגבי כיצד למצוא את המבצעים הטובים ביותר בתחום היא קריטית. במאמר הבא  תקבלו את כל הפרטים אודות רכישת המזרן הטוב ביותר בהתאם לצרכים שלכם וכיצד למצוא את המבצעים המשתלמים ביותר על מזרנים איכותיים.

לקריאת המאמר »